Czy wiesz, że istnieje coś takiego jak dieta bananowa? Jak już z pewnością się domyślasz, polega ona na jedzeniu bananów, ale czy tylko? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na temat odchudzającego planu żywieniowego i sprawdzamy, czy jadłospis z owocami tropikalnymi w roli głównej będzie dobrym pomysłem.
Podstawowe zasady diety bananowej
Dieta bananowa to japoński plan żywieniowy opracowany przez absolwenta medycyny – Hitoshi Watanabe. Swoją popularność zawdzięcza pochlebnym opiniom słynnej śpiewaczki operowej, która to właśnie temu menu zawdzięcza utratę aż 7 kilogramów. Zasady diety różnią się w zależności od wybranego wariantu. Możesz zdecydować się na kurację trzydniową, tygodniową lub miesięczną.
- Trzydniowa dieta bananowa – około 950 kcal dziennie, należy spożywać 3 banany i 3 szklanki mleka oraz 2 l wody mineralnej (najlepiej niegazowanej).
- Tygodniowa dieta bananowa – około 1000-1100 kcal dziennie, 3 posiłki na bazie bananów i płatków owsianych, 2 przekąski w formie małego jabłka oraz 1,5 l wody.
- Miesięczna dieta bananowa – kaloryczność dobierana indywidualnie; na śniadanie należy jeść 1-2 banany i popijać je szklanką wody. Ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej o 20.
Co więcej, w wariancie miesięcznym konieczna jest eliminacja tłuszczów zwierzęcych, soli i słodyczy. Zamiast nich należy zadbać o to, aby w codziennym menu zagościły chude mięsa i ryby, warzywa i owoce, tłuszcze roślinne oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.
Twórca diety bananowej obiecuje, że można stracić na niej nawet do 3 kg w ciągu 3 dni, 5 kg w ciągu tygodnia oraz do 7 kg w ciągu miesiąca.
Czy dieta bananowa jest dla wszystkich?
Zastanawiasz się nad przejściem na dietę bananową? Przejście na kurację o wybranej długości jest polecane przede wszystkim osobom, które:
- zmagają się z otyłością lub nadwagą i chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy,
- są zdrowe i nie cierpią na żadne choroby przewlekłe,
- wykonały niedawno morfologię, której wyniki nie wykazały żadnych niedoborów.
Jak widzisz – dieta bananowa nie jest dla wszystkich. Plan żywieniowy bazujący na owocach tropikalnych nie powinien być stosowany:
- przez kobiety w ciąży i karmiące piersią,
- w przypadku niedoborów składników mineralnych lub odżywczych,
- przez osoby z chorobami układu krążenia lub układu pokarmowego,
- u pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu II lub insulinoopornością.
Dodatkowo przeciwwskazaniem do stosowania diety bananowej jest regularna i intensywna aktywność fizyczna.
Na jakie efekty można liczyć, stosując dietę bananową?
Prawidłowo stosowana dieta bananowa może wspomóc proces usuwania z organizmu szkodliwych toksyn i ułatwić zrzucenie niechcianych kilogramów. Jeśli zmagasz się z codziennym stresem i zmęczeniem, to dawka smacznych owoców tropikalnych z pewnością sprawi, że nerwy zostaną ukojone, a poziom energii podwyższony, przynajmniej na samym początku.
Zalety diety bananowej
Mówiąc o diecie bananowej, warto sprawdzić, jakie są zalety i wady japońskiego planu żywieniowego. Zacznijmy od tych pierwszych. Dlaczego warto go stosować? Dieta bananowa:
- nie wymaga dużych rewolucji w kuchni i jest przyjazna nawet dla studenckiego, mocno ograniczonego budżetu,
- pozwala zrzucić nawet do 7 kilogramów w ciągu miesiąca,
- to codzienna dawka niektórych witamin i składników mineralnych, w szczególności potasu, magnezu czy witaminy C,
- chroni przed zatrzymywaniem wody w organizmie,
- wpływa pozytywnie na redukcję stresu i zmęczenia,
- może wspomóc proces usuwania toksyn z organizmu.
Co więcej, przejście na dietę bananową może mieć pozytywny wpływ na odchudzanie w przyszłości. Nauka zjadania mniejszych porcji sprawia, że możesz uniknąć uczucia przejedzenia, a co za tym idzie – spożywania zbyt wielu kalorii dziennie.
Wady diety bananowej
Lista zalet sprawia, że dieta bananowa wydaje się idealnym sposobem odżywiania. Czy jest tak naprawdę? Zdecydowanie nie. Stosowanie tego planu żywieniowego może stać się przyczyną wystąpienia wielu skutków ubocznych. Do minusów przejścia na dietę bananową zaliczamy:
- małe zróżnicowanie spożywanych codziennie dań,
- duże ryzyko wystąpienia uczucia głodu ze względu na niską kaloryczność posiłków,
- osłabienie, rozdrażnienie, zawroty głowy i problemy z koncentracją,
- podwyższenie poziomu glukozy we krwi ze względu na dużą ilość produktów o wysokim indeksie glikemicznym,
- problemy z regularnym wypróżnianiem,
- ryzyko wystąpienia niedoborów niektórych witamin i składników mineralnych.
Dieta bananowa – tak czy nie? Podsumowanie
Dieta bananowa nie jest odpowiednio zbilansowanym planem żywieniowym, przez co jej niewłaściwe stosowanie, w szczególności przez osoby chore, może przynieść więcej szkód niż pożytku. Jeśli jednak zależy Ci na wypróbowaniu japońskiego menu, to najpierw skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista nie tylko podpowie, czy nie istnieją jakieś przeciwwskazania do przejścia na dietę bananową, ale także pomoże Ci w ewentualnym dobraniu odpowiedniego wariantu.
Nasi dietetycy odradzają korzystanie z diet, w których próżno szukać odpowiednio zbilansowanych posiłków, dostarczających wszystkich składników odżywczych. Na tej liście znajduje się nie tylko dieta bananowa, ale także szereg innych diet przykładowo biała czy jajeczna. Zamiast tego zachęcamy do zamówienia wybranego menu z naszej oferty. Dzięki zbilansowanej diecie pudełkowej LightDiet.pl zrzucisz zbędne kilogramy, nie tracąc zdrowia i nie ryzykując wystąpieniem efektu jo-jo.
Porcja świeżych artykułów
Dieta Paleo – zasady i wskazówki jak zacząć
Dieta paleo nie jest dietą odchudzającą. To styl żywienia inspirowany sposobem odżywiania i życia człowieka prehistorycznego. W poniższym artykule wyjaśniamy zasady diety paleolitycznej, a także podajemy obszerną listę zalecanych i niezalecanych produktów. Przedstawiamy przykładowe proste przepisy oraz jadłospis diety paleo.
Jaka mąka jest najzdrowsza?
Jaka mąka jest najzdrowsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego podpowiadamy jaka mąka jest najzdrowsza przy cukrzycy, na diecie bezglutenowej i ketogenicznej. Ponadto wyjaśniamy, jaka mąka jest najzdrowsza, jeśli chcesz zadbać o obecność w diecie produktów jak najbardziej odżywczych dla organizmu. Z artykułu dowiesz się również co oznacza typ mąki, a także jaka mąka ma najmniej kalorii.
Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty, jadłospis i przepisy
Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania, który warto poznać. Z jej dobroczynnych właściwości skorzystają zarówno osoby zdrowe, jak i zmagające się z wysokim cholesterolem, zaparciami czy otyłością. Zastanawiasz się na czym polega dieta śródziemnomorska i jakie są jej zasady? Przybliżamy je w poniższym materiale. Znajdziesz w nim również śródziemnomorski jadłospis wraz z przepisami.