Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce rozpocznie się prawdziwa świąteczna gorączka – zakupy, pakowanie prezentów, dekorowanie domu, przystrajanie choinki i opracowywanie menu na wigilijną ucztę oraz kolejne dni. Jeśli martwisz się, że trzy dni celebracji w rodzinnym gronie sprawią, że na wadze pojawi się kilka kilogramów więcej lub nie chcesz przerywać odchudzania na czas Bożego Narodzenia, zapoznaj się z naszym poradnikiem! Przygotowaliśmy zbiór przydatnych wskazówek specjalnie dla Ciebie. Wśród nich znajdziesz pomysły na dietetyczne posiłki na święta, dzięki którym nie musisz rezygnować z ulubionych, tradycyjnych smaków.
Spis treści:
- Kilka zasad dietetycznych świąt
- Dietetyczne potrawy wigilijne, czyli co można zrobić na święta?
- Przekąski świąteczna na Boże Narodzenie w odchudzonej wersji
- Dietetyczne posiłki na deser, czyli jak odchudzić słodkości na święta
Kilka zasad dietetycznych świąt
Już na samym początku warto podkreślić – zjedzenie kawałka ciastka, ulubionych makiełków czy większej porcji śledzi nie sprawi, że efekty odchudzania pójdą na marne. Odchudzanie, a także zwiększanie masy ciała to proces długotrwały i wieloetapowy. Nawet stosując dietę odchudzającą, możesz pozwolić sobie na przyjemności, szczególnie w tak wyjątkowym, wyczekiwanym przez cały rok okresie. Boże Narodzenie to idealny moment na odpoczynek i spędzenie czasu w gronie najbliższych. Nie pozwól, aby nieustanne myślenie o dietetycznych posiłkach na święta zniszczyło Ci te chwile. Pamiętaj również, że jeśli na czas świąt pozwolisz sobie na odstępstwa, nie powinieneś się za nie karać.
Jeżeli mimo wszystko zasady diety odchudzającej chcesz stosować również podczas Świąt Bożego Narodzenia, mamy kilka przydatnych wskazówek. Gdy zasiądziesz do stołu, przyjrzyj się potrawom i wybierz te, które najbardziej chcesz spróbować. Nałóż sobie niewielkie porcje każdej z nich i zjedz je powoli, skupiając się na smaku i odczuciach. Możesz zrezygnować z zagryzania potraw ziemniakami, pieczywem lub kaszą. Stawiaj na warzywa, które nie są zatopione w tłustych sosach lub majonezie. Zamiast panierowanej ryby wybierz fit rybę po grecku, czyli pieczoną bez otoczki lub duszoną w warzywach z niewielką ilością tłuszczu. Po więcej cennych wskazówek odsyłam do naszego materiału: jak nie przytyć w święta Bożego Narodzenia?
Do picia wybierz wodę, napary ziół lub niesłodzoną herbatę. Z powodzeniem możesz także wypić kawę. Spróbuj wybranych ciast wybierając mniejsze kawałki lub dzieląc się większym z partnerem, rodzicem lub rodzeństwem. Dobrym pomysłem jest także częste wstawanie od stołu, dzięki któremu unikniesz podjadania z nudów. Po wieczerzy zaproponuj jej członkom spacer, dzięki którym nie tylko spalicie odrobinę bożonarodzeniowych kalorii, ale także dotlenicie organizm i poprawicie swoje samopoczucie.
Dietetyczne potrawy wigilijne, czyli co można zrobić na Święta?
Co roku marzysz o tradycyjnej uczcie wigilijnej i zastanawiasz się, co zdrowego można zrobić na Święta Bożego Narodzenia? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby 24 grudnia podać dietetyczne posiłki na święta w Twojej ulubionej wersji. Mamy kilka sprawdzonych pomysłów, jak to zrobić! Oto one:
- Barszcz czerwony to idealny sposób na rozgrzanie w zimny, wigilijny wieczór. Jeśli nie chcesz, aby miał zbyt wiele kalorii, wystarczy, że zrezygnujesz ze śmietany i dosładzania. Dodatkowo, zamiast dodawać do niego kupne uszka, może w tym roku warto spróbować swoich sił i przygotować je samodzielnie? Doskonałym wyborem będą mąki gryczana lub razowa, które zawierają sporą ilość błonnika. Ponadto, zamiast wielu małych pierożków możesz zjeść symboliczne 2-3 sztuki.
- Zupa grzybowa to aromatyczny wywar, który sam w sobie stanowi smaczną przystawkę. Aby nie zwiększać jej kaloryczności, podawaj ją bez tłustej śmietanki 30% lub dodaj niewielką ilość niskotłuszczowej o zawartości 12%. Ponadto wzbogać zupę niedużą ilością kaszy jęczmiennej lub makaronu – najlepiej pełnoziarnistego.
- Karp jest obowiązkowym gościem na świątecznym stole. Tradycyjnie ryba jest smażona w panierce, która chłonie obecny na patelni tłuszcz. Jak przygotować fit rybę? O wiele zdrowszym, lekkostrawnym i mniej kalorycznym pomysłem będzie upieczenie karpia obłożonego plastrami cebuli i cytryny, słupków marchwi i pietruszki lub w towarzystwie ulubionych przypraw. Smak gotowej potrawy podbije podniebienia Twoich wigilijnych gości, a także pozwoli oszczędzić sporo kalorii.
- Kapusta z grochem jest niezwykle smaczna, a także bogato odżywcza. Najlepiej przygotować ją z dobrej jakości kiszonej kapusty, gotowanego grochu, cebulki i z niewielką ilością oleju. Niezbędne przyprawy to pieprz, ziele angielskie, liść laurowy i kminek. Aby nie zwiększać kaloryczności kapusty z grochem, zrezygnuj z zasmażki i dużej ilości tłuszczu.
- Kutia jest smaczną potrawą wigilijną, która może być bardzo kaloryczna. Aby ją odchudzić i przygotować z niej dietetyczny posiłek na święta, samodzielnie przygotuj masę makową. Gotowe są bogate w cukier i syrop glukozowo-fruktozowy, które nie są wartościowe dla organizmu. W domowej wersji część miodu zastąp erytrytolem lub stewią, a także dodaj mniej bakalii.
- Pierogi mają najmniej kalorii, jeśli są gotowane w wodzie i nieobsmażane. Podając je podczas wigilijnej uczty, ogranicz ilość roztopionego masła lub oleju z cebulką, a najlepiej zupełnie z nich zrezygnuj.
- Sałatka jarzynowa dla wielu ludzi jest królową Bożego Narodzenia. Jeżeli i Ty należysz do grona jej miłośników, to znakomitym sposobem na zrobienie z niej dietetycznego posiłku na święta, jest zastąpienie częściowo majonezu jogurtem naturalnym lub mniej kalorycznym wegańskim majonezem. Ugotowaną marchew, pietruszkę, ziemniaki i selera pokrój w kostkę. Dodaj groszek z puszki, siekanego pora, kostki jabłek i ugotowanych na twardo jajek. Wymieszkaj składniki z przyprawami i lekkim sosem, a stworzysz pyszną tradycyjną sałatkę świąteczną na Boże Narodzenie.
- Sernik na Święta Bożego Narodzenia obowiązkowo musi pojawić się na stole, bo to jedno z najpopularniejszych ciast. Warto wiedzieć, że które jest wysokobiałkowe i sycące. Do jego przygotowania warto wykorzystać niskotłuszczowy twaróg sernikowy lub samodzielnie zmielony biały półtłusty ser. Aby ciasto było mniej kaloryczne można pominąć kruchy spód, cukier zastąpić w całości lub częściowo erytrytolem, a także zrezygnować z dodatku kremowego serka lub śmietany. Aksamitnej konsystencji nada dodatek proszku budyniowego.
Jeśli w okresie Świąt również chcesz trzymać się założeń diety możesz zamówić zestaw zbilansowanych posiłków na cały dzień. Nasi dietetycy komponując menu wszystkich diet na okres Bożego Narodzenia inspirują się tradycyjnymi, świątecznymi potrawami.
Przekąski świąteczne na Boże Narodzenie w odchudzonej wersji
Zastanawiasz się, jakie lekkie przystawki na święta zaserwować swoim gościom? Dzielimy się swoimi inspiracjami na wyśmienite i dietetyczne przekąski, które można postawić na świąteczny stół w pierwszy i drugi dzień świąt:
1. Śledź to ryba charakterystyczna dla świąt Bożego Narodzenia. Na stołach pojawia się w wielu odsłonach, które mogą być mniej lub bardziej kaloryczne. Zanurzone w oleju z siekaną cebulką lub w śmietanie z krojonym jabłkiem to opcje wysokokaloryczne. Jak przygotować śledzie w lekkiej wersji? Oto nasze propozycje:
- śledzie pod jogurtową pierzynką – przygotujesz ją na bazie jogurtu greckiego z 1-2 łyżkami lekkiego majonezu dla podkręcenia smaku. Dodatkowo do śledzi można dodać trochę siekanej cebulki, kostek jabłka oraz świeżo mielonego pieprzu,
- śledzie w salsie pomidorowej z warzywami pozwolą zaoszczędzić sporo kalorii, jeśli do sosu ograniczymy dodatek oleju. Pomidorowy sos z 1-2 łyżkami oleju i octu wykonasz z dobrej jakości pomidorów z puszki lub słoika. Długie gotowanie nada pożądanej konsystencji, a smak podkręcą przyprawy – odrobina miodu, pieprz i cynamon. Salsę można przygotować z dodatkiem pokrojonej w piórka cebulki duszonej na wodzie, gotowanej marchewki, czerwonej fasoli i kukurydzy.
- śledzie w musztardzie to kolejna lekka propozycja na przekąskę świąteczną na Boże Narodzenie. Słodko-ostry sos wykonasz z połączenia kilku łyżek musztardy delikatesowej z 1-2 łyżkami miodu i taką samą ilością jogurtu greckiego,
- lekka przekąska na święta to również sałatka śledziowa z gotowanymi buraczkami, natką pietruszki, cebulką i sosem jogurtowym na bazie jogurtu greckiego.
2. Pierwszego i drugiego dnia świąt na stole mogą pojawić się mięsa w rozmaitych odsłonach. Lekkie opcje przystawek świątecznych z ich użyciem to:
- schab po warszawsku, czyli kieszonki pieczonego schabu wypełnione pastą jajeczną i zalane galaretą,
- schab w galarecie z dodatkiem jaja, gotowanej marchewki i groszku,
- pieczony schab ze śliwką wędzoną lub suszoną morelą,
- pieczeń z udźca indyka, która będzie bardziej dietetyczna niż z karku wieprzowego, a bardziej soczysta niż wykonana z indyczego fileta.
3. Dania rybne. Oprócz śledziowych przystawek na Boże Narodzenie, na świątecznym stole pojawiają się też inne rybne propozycje. Ich dietetyczne wersje to m.in.:
- karp w galarecie z dodatkiem gotowanych korzeniowych warzyw,
- roladki z wędzonego łososia wypełnione niskotłuszczowym serkiem kanapkowym wymieszanym z pokrojonym w kostkę świeżym ogórkiem i siekanym koperkiem,
- rolada szpinakowa z łososiem wędzonym i niskotłuszczowym serkiem philadelphia. Bazę rolady wykonasz z duszonego świeżego szpinaku zmiksowanego na gładką masę i połączonego z mąką, żółtkami i pianą z białek. Po upieczeniu wystarczy posmarować placek serkiem, obłożyć plastrami ryby, zwinąć w rulon i pokroić na jednoporcjowe kawałki.
Dietetyczne posiłki na deser, czyli jak odchudzić słodkości na święta
Święta nie są kompletne bez odrobiny słodkości. I nie mówimy tutaj o kutii, a o ulubionych, pachnących i pysznych ciastach, które w trakcie Bożego Narodzenia je się praktycznie po każdym obiedzie. Jak je odrobinę odchudzić? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Najlepiej przygotować samodzielnie słodkości, używając do tego zdrowych składników i kontrolując wielkość zjedzonej porcji. Ponadto możemy odnaleźć przepis na lekkie ciasta i fit pierniczki będące odpowiednikami tradycyjnych wypieków.
Do pieczenia ulubionych ciast wykorzystaj zdrowsze zamienniki cukru, na przykład erytrytol czy stewię, które nie dostarczają kalorii. Część pszennej oczyszczonej mąki możesz zastąpić mąką pełnoziarnistą typ 1850 lub 2000. Ogranicz też dodatek masła, oleju czy margaryny. Często tłuszcze w ciastach można częściowo zastąpić mlekiem, jogurtem, musem z jabłek lub banana, które pożądanej nadadzą wilgotności. Ponadto możesz upiec ciasta z wykorzystaniem strączków – fasoli, ciecierzycy – które będą bardziej sycące ze względu na wysoką zawartość błonnika w nasionach.
Jeśli jednak nie możesz przeznaczyć swojego czasu na pieczenie udaj się do dobrej cukierni lub piekarni. Wcześniej możesz zapoznać się z ofertą na stronie internetowej, gdzie często podawana jest też wartość odżywcza wyrobów. Zrezygnuj z zakupu ciast polanych lukrem czy czekoladą, zawierających tłuste maślane kremy lub wiele kajmaku. Już na pierwszy rzut oka widać, że są bardzo kaloryczne. Lepsze będą ciasta posypane cienką warstwą cukru pudru i z dodatkiem owoców. Przed podaniem ciast gościom możesz pokroić je na mniejsze niż zwykle kawałki. Dzięki temu każdy będzie mógł spróbować więcej rodzajów, zamiast zjeść jeden większy, który nasyci.
Pamiętaj, że rewelacyjną alternatywą dla kawałka sernika czy piernika są świeże owoce, które nie tylko zaspokoją ochotę na słodkości, ale także zapewnią Twojemu organizmowi cenną dawkę witamin. Dlatego podając ciasto na stół, zadbaj o miskę świeżych owoców – sprawdzą się winogrona, mandarynki, pomarańcze, jabłka.
Korzystając z cateringu dietetycznego LightDiet.pl możesz zamówić zestaw również na dni świąteczne. W zależności od wybranej diety otrzymasz zestaw posiłków inspirowanych potrawami bożonarodzeniowymi.
Porcja świeżych artykułów
Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojej diety w nowym roku, aby zostały z Tobą na dłużej
Stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych na co dzień daje szereg benefitów, a wśród nich dobry nastrój, mniejsze ryzyko chorób cywilizacyjnych, ale też sezonowych infekcji. Podpowiadamy, jakie zdrowe nawyki warto wdrożyć na co dzień, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i witalnością.
Dieta DASH – zasady i efekty diety obniżającej ciśnienie
Dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie i poziom złego cholesterolu we krwi. Ponadto jest sycąca i zbilansowana, dlatego ułatwia zdrowe odchudzanie. Poznaj pozostałe korzyści stosowania odżywczej diety DASH! Zasady, przykładowy jadłospis i przepisy diety DASH, które przedstawiliśmy w poniższym materiale, pozwolą Ci bliżej poznać ten prozdrowotny sposób odżywiania!
Dieta Paleo – zasady i wskazówki jak zacząć
Dieta paleo nie jest dietą odchudzającą. To styl żywienia inspirowany sposobem odżywiania i życia człowieka prehistorycznego. W poniższym artykule wyjaśniamy zasady diety paleolitycznej, a także podajemy obszerną listę zalecanych i niezalecanych produktów. Przedstawiamy przykładowe proste przepisy oraz jadłospis diety paleo.