W przypadku diabetyków spożywanie niektórych produktów jest niezalecane, ponieważ może prowadzić do gwałtownych zmian poziomu cukru we krwi, co nie jest korzystne. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, z dużą starannością powinieneś wybierać żywność, która każdego dnia ląduje na Twoim talerzu. Jeśli nie masz pomysłu na smaczne i zdrowe obiady dla cukrzyków, mamy dla Ciebie mnóstwo wskazówek i pomysłów.
Spis treści:
- Jakie produkty można wykorzystać do przygotowania obiadów dla cukrzyków?
- Obiad dla cukrzyków. Lista zalecanych produktów spożywczych
- Obiady dla cukrzyków – tych produktów unikaj!
- Pomysły na obiady dla cukrzyków
- Obiady dla cukrzyków – przykłady
- Dieta pudełkowa dla cukrzyków?
Jakie produkty można wykorzystać do przygotowania obiadów dla cukrzyków?
Obiady dla cukrzyków powinny bazować przede wszystkim na produktach o średnim lub niskim indeksie glikemicznym.
Indeks glikemicznym to wskaźnik, który obrazuje jak szybko po spożyciu porcji produktu, która zawiera 50 g węglowodanów przyswajalnych wzrasta poziom cukru we krwi. Produkty o niskim lub średnim IG podnoszą poziom cukru wolniej niż te o wysokim indeksie glikemicznym. Warto też pamiętać, że istotna jest porcja. Duża ilość produktów o niskim lub średnim IG może spowodować nagły wzrost stężenia glukozy we krwi. Jednocześnie mała ilość produktu z wysokim IG, nie będzie ponosiła cukru gwałtownie. Komponując posiłki, warto więc mieć na uwagę nie tylko wykorzystywane produkty, ale również całą kompozycję dania. Prawidłowo zbilansowany posiłkiem zawiera źródło białka (np. mięso, tofu), tłuszczu (np. oliwa z oliwek) oraz węglowodanów złożonych (np. kasza gryczana, chleb razowy) i porcję warzyw lub owoców.
Już teraz warto również wspomnieć, że obróbka termiczna oraz rozdrabnianie produktów podwyższa wartość indeksu glikemicznego! Znakomitym przykładem jest marchewka, która na surowo jest bezpieczna dla diabetyków, jednak po ugotowaniu może powodować wahania poziomu cukru. Posiłki warto przygotować na świeżo. Zalecana forma obórki kulinarnej to pieczenie, grillowanie lub gotowanie produktów na parze lub w wodzie do półtwardej konsystencji. Warzywa i owoce najkorzystniej jadać na surowo.
Obiad dla cukrzyków. Lista zalecanych produktów spożywczych
- pełnoziarniste produkty zbożowe, jako źródło węglowodanów np. ryż brązowy, kasza jęczmienna pęczak, kasza gryczana, kasza bulgur, chleb żytni razowy, komosa ryżowa, makaron pełnoziarnisty,
- chude mięso, ryby, nasiona strączków i jaja, jako źródło białka np. kurczak, indyk, cielęcina, chuda wołowina, łosoś, dorsz, pstrąg, sola, okoń, morszczuk, soczewica, ciecierzyca, groch, tofu,
- oleje roślinne i orzechy, jako źródło tłuszczów np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy włoskie, nasiona słonecznika, pestki dyni, sezam, masło orzechowe,
- surowe lub gotowane na parze warzywa, jako źródło witamin i składników mineralnych: marchew (tylko na surowo), liście pietruszki, ogórki świeże lub kiszone, cukinia, pomidory, bakłażan, kolorowa papryka, szpinak, sałata zielona, kapusta biała, kapusta czerwona, kapusta kiszona, brokuły, kalafior, brukselka.
Do przygotowania sosów można wykorzystać jogurt naturalny, śmietanę 12% lub mleczko kokosowe. Do zagęszczenia sosów sprawdzi się mąka pełnoziarnista, mąka kokosowa lub mąka z ciecierzycy.
Obiady dla cukrzyków – tych produktów unikaj!
Wiesz już, z których produktów możesz bez obaw korzystać do przygotowania obiadów dla cukrzyków. A jakich pokarmów lepiej unikać? Zdecydowanie są to składniki o wysokim indeksie glikemicznym, które mogą powodować gwałtowne skoki glukozy we krwi, powodować senność po jedzeniu i prowadzić do podjadania między posiłkami.To przede wszystkim:
- białe pieczywo tj. jasny chleb, kajzerki, bagietki,
- płatki kukurydziane lub bułka tarta używane w formie panierki,
- pszenna mąka lub skrobia używane np. do zagęszczania sosów,
- biały ryż,
- purée ziemniaczane, gotowane lub pieczone ziemniaki,
- duże ilości gotowanej lub pieczonej dyni i marchewki,
- daktyle, miód i cukier wykorzystywane dla nadania smaku słodkiego sosom lub surówkom.
Dodatkowo, w obiadach dla cukrzyków warto zrezygnować z tłustego mięsa, dań smażonych i dużej ilości soli.
Pomysły na obiady dla cukrzyków
Czas na pomysły na obiady dla cukrzyków, dzięki którym planowanie głównego posiłku w ciągu dnia stanie się prostsze. Pamiętaj, że:
- należy zrezygnować ze smażenia z dodatkiem tłuszczu lub ograniczyć je do minimum,
- nie można rozgotowywać produktów – zwłaszcza kasz, makaronów czy ryżu,
- warto ograniczyć obróbkę termiczną warzyw – jeśli nie chcesz z tego zrezygnować, to gotuj je na półtwardo.
Obiad dla cukrzyków zacznij od wyboru źródła białka, czyli mięsa. Strzałem w dziesiątkę będzie to chude, czyli na przykład kurczak i indyk. Możesz również wybrać królika, cielęcinę lub wołowinę. Tak naprawdę wystarczy je przyprawić i dodać zdrowy tłuszcz roślinny np. oliwę z oliwek, a następnie upiec w piekarniku, ugotować na parze lub wrzucić na grilla. Pamiętaj, że im mniejsze kawałki, tym szybciej mięso będzie gotowe.
Zamiast mięsa możesz również postawić na ryby, które są smacznym źródłem cennych kwasów tłuszczowych. W przypadku diabetyków najlepszym wyborem będzie łosoś, sandacz, morszczuk, mintaj, dorsz, tuńczyk lub pstrąg. Dobrym pomysłem jest spożywanie ryb przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Osoby na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej mogą skorzystać z tofu, soczewicy, ciecierzycy, fasoli lub roślinnych zamienników mięsa.
Kolejny krok to sięgnięcie po źródło węglowodanów złożonych i błonnika, które są niezwykle ważne w diecie dla diabetyków. Na obiad dla cukrzyka polecamy Ci w szczególności kaszę gryczaną, ciemny makaron, pęczak lub ryż brązowy. Z powodzeniem możesz sięgać również po amarantus lub komosę ryżową.
Czas na porcję witamin i minerałów, czyli na warzywa, które powinny zajmować przynajmniej połowę Twojego talerza. Znakomitym wyborem na obiad będzie sałatka ze świeżych warzyw. Możesz połączyć ze sobą sałatę zieloną, ogórki, pomidory, zieloną pietruszkę, paprykę i cukinię, a następnie polać całość olejem lnianym i przyprawić ziołami.
Obiady dla cukrzyków – przykłady
- pieczony filet z piersi kurczaka z brązowym ryżem i gotowanym brokułem,
- pstrąg pieczony z cytryną, podany z pęczakiem i surówka z kiszonej kapusty,
- pełnoziarnisty makaron z sosem szpinakowym z łososiem,
- pełnoziarnista tarta z serem mozzarella, pomidorem i oliwkami,
- gotowane udko z kurczaka z kaszą bulgur i sosem pieczarkowym,
- gulasz z chudej wołowiny z papryką i kiszonym ogórkiem, podany z kaszą gryczaną,
- soczewica w sosie pomidorowym z brązowym ryżem,
- tofu z grillowaną cukinią i pełnoziarnistym kuskusem,
- pełnoziarniste placuszki z cukinii z sosem warzywnym z tofu.
Dieta pudełkowa dla cukrzyków?
Samodzielne przygotowywanie obiadów dla cukrzyków, podobnie jak i pozostałych posiłków w ciągu dnia, może okazać się nie lada wyzwaniem, w szczególności na samym początku. Znakomitym rozwiązaniem tego problemu jest dieta pudełkowa dostępna w LightDiet.pl! U nas możesz zamówić zestaw dań opracowanych specjalnie z myślą o diabetykach, i to aż w pięciu różnych kalorycznościach.
Nasza dieta dla diabetyka bazuje na produktach o niskim i średnim indeksie glikemicznym oraz jest odpowiednio zbilansowana, dzięki czemu nie musisz się martwić o gwałtowne wahania poziomu glukozy. A jakie obiady dla cukrzyków znajdziesz w naszym cateringu dla diabetyka? Kotleciki drobiowe z sosem słodko-kwaśnym, kaszą jęczmienną i surówką czy roladę z indyka z ziołami podaną z kaszą owsianą i surówką z marchwi i brzoskwini. Smacznie i zdrowo!
Porcja świeżych artykułów
Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojej diety w nowym roku, aby zostały z Tobą na dłużej
Stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych na co dzień daje szereg benefitów, a wśród nich dobry nastrój, mniejsze ryzyko chorób cywilizacyjnych, ale też sezonowych infekcji. Podpowiadamy, jakie zdrowe nawyki warto wdrożyć na co dzień, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i witalnością.
Dieta DASH – zasady i efekty diety obniżającej ciśnienie
Dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie i poziom złego cholesterolu we krwi. Ponadto jest sycąca i zbilansowana, dlatego ułatwia zdrowe odchudzanie. Poznaj pozostałe korzyści stosowania odżywczej diety DASH! Zasady, przykładowy jadłospis i przepisy diety DASH, które przedstawiliśmy w poniższym materiale, pozwolą Ci bliżej poznać ten prozdrowotny sposób odżywiania!
Dieta Paleo – zasady i wskazówki jak zacząć
Dieta paleo nie jest dietą odchudzającą. To styl żywienia inspirowany sposobem odżywiania i życia człowieka prehistorycznego. W poniższym artykule wyjaśniamy zasady diety paleolitycznej, a także podajemy obszerną listę zalecanych i niezalecanych produktów. Przedstawiamy przykładowe proste przepisy oraz jadłospis diety paleo.