Zastanawiasz się, czym zajmuje się dietetyk? Znamy odpowiedź! Przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium wiedzy o zadaniach specjalisty w dziedzinie żywienia. Dowiesz się też o konkretnych problemach, w których może Ci pomóc dietetyk.
Dietetyk – czy tylko od diety odchudzającej? Na czym polega praca dietetyka?
Dietetyk zajmuje się żywieniem zarówno u osób zdrowych, jak i chorych, oraz wpływem pożywienia na funkcjonowanie całego organizmu. Specjalista musi mieć wiedzę nie tylko z zakresu zdrowego odżywiania, ale także psychologii, biochemii, anatomii i medycyny. Do jego innych zadań zaliczamy także:
- edukację żywieniową,
- promocję zdrowia,
- badanie produktów żywnościowych,
- układanie planów żywieniowych dla osób zdrowych, chorych, dzieci, seniorów, kobiet w ciąży i karmiących piersią czy sportowców,
- kontrolę nad przestrzeganiem zasad zdrowego odżywiania w miejscach żywienia zbiorowego,
- tworzenie wytycznych w leczeniu różnych zaburzeń żywieniowych.
A to dopiero początek, bo lista tego, czym zajmuje się dietetyk, jest naprawdę długa. Wybierając się do specjalisty, możesz umówić się do:
- dietetyka klinicznego (żywienie osób chorych),
- psychodietetyka (zaburzenia odżywiania, leczenie nadwagi, otyłości i niedowagi),
- dietetyka sportowego (pomoc osobom aktywnym fizycznie).
Kiedy wybrać się do dietetyka?
To, czym zajmuje się dietetyk, jest bezpośrednio związane z zakresem jego specjalizacji. Pamiętaj, że niektórzy dietetycy skupiają się wyłącznie na wparciu profesjonalnych sportowców, podczas gdy u innych znajdziesz pomoc w przypadku chorób układu pokarmowego i nie tylko. Kiedy w takim razie warto się umówić do dietetyka? Wizyta u specjalisty jest polecana, gdy:
Chcesz schudnąć lub przytyć – to jedno z podstawowych zadań dietetyka. Specjalista przygotuje dla Ciebie indywidualnie dopasowaną dietę, dzięki której albo pozbędziesz się zbędnych kilogramów, albo przybierzesz na wadze.
Zmagasz się z zaburzeniami odżywiania – w takich przypadkach konieczna jest współpraca dietetyka z psychologiem, potrafiąca przynieść bardzo dobre rezultaty.
Masz zdiagnozowane alergie i nietolerancje pokarmowe – wizyta u dietetyka to nie tylko znakomity sposób na znalezienie „winowajców” problemów żołądkowych i skórnych, ale także na uzyskanie pomocy w skomponowaniu odpowiednio zbilansowanej diety eliminacyjnej.
Jesteś w ciąży lub karmisz piersią – tak wyjątkowy okres w życiu kobiety wymaga szczególnego zadbania o to, co każdego dnia ląduje na jej talerzu. W takich sytuacjach dietetyk pomaga w przygotowaniu diety, dzięki której maluszek będzie zdrowo rosnąć, a u mamy zostaną złagodzone nieprzyjemne dolegliwości.
Masz chorą tarczycę – niepozornie niewielki narząd potrafi naprawdę namieszać w organizmie. Właśnie dlatego, oprócz leczenia farmakologicznego, warto umówić się na wizytę u dietetyka, który pomoże Ci w przypadku niekontrolowanego przyrostu ciała czy problemów z gospodarką węglowodanową.
Zmagasz się z problemami ze strony układu pokarmowego – pod tym pojęciem kryje się wiele dolegliwości i chorób, takich jak zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit czy choroba Leśniewskiego-Crohna. Każdej z nich towarzyszą nieprzyjemne, czasami wręcz bolesne objawy, które wyeliminować pomoże Ci właśnie dietetyk.
Czym jeszcze zajmuje się dietetyk? Pomoc odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty jest polecana w przypadku cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy efektu jo-jo. Dobrym pomysłem będzie też umówienie wizyty w przypadku, gdy chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe lub przejść na dietę wegetariańską czy dietę wegańską, dietetyk pomoże Ci odpowiednio zbilansować dietę, tak by uniknąć niedoborów żywieniowych.
Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?
Jeśli wybierasz się do dietetyka, to pamiętaj o:
- wynikach badań krwi (morfologia, panel tarczycowy i cukrzycowy, lipidogram),
- 7-dniowym dzienniczku żywieniowym (nie jest to konieczne, jednak znacząco ułatwia konsultacje i znalezienie problemów w odżywianiu),
- liście leków i suplementów, które przyjmujesz,
- liście ewentualnych chorób, dolegliwości oraz alergii i nietolerancji pokarmowych.
A czym zajmuje się dietetyk w LightDiet.pl?
Wiesz już, czym ogólnie zajmuje się dietetyk. A co należy do zadań specjalistów, współpracujących z LightDiet.pl? Tak naprawdę – w przypadku naszych ekspertów – zakres działań jest bardzo podobny, jednak współprace odbywają się nie w gabinecie, a zdalnie. Dzięki temu możesz skorzystać z pomocy naszych dietetyków bez względu na miejsce zamieszkania – wystarczy, że Twoje miasto znajduje się na liście lokalizacji, w których jest dostępny catering dietetyczny LightDiet.pl.
Nasi dietetycy przede wszystkim służą pomocą jeszcze przed zamówieniem diety pudełkowej. To właśnie oni wspierają klientów w wyborze odpowiedniego planu żywieniowego, jednocześnie wyliczając ich zapotrzebowanie kaloryczne. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybrane menu będzie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb oraz indywidualnych czynników, takich jak: wiek, płeć, aktualna waga, cel diety, preferencje żywieniowe, rodzaj wykonywanej pracy i poziom aktywności fizycznej.
Czym jeszcze zajmują się dietetycy w LightDiet.pl? To także oni odpowiadają za opracowywanie naszych smacznych i zdrowych diet pudełkowych. Doświadczeni specjaliści komponują jadłospisy w taki sposób, aby w każdym z nich znalazła się odpowiednia ilość cennych składników odżywczych oraz makro- i mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Później nasi kucharze przygotowują opracowane przez dietetyków posiłki, dbając o to, aby były nie tylko zdrowe, ale także pyszne.
Porcja świeżych artykułów
Dieta Paleo – zasady i wskazówki jak zacząć
Dieta paleo nie jest dietą odchudzającą. To styl żywienia inspirowany sposobem odżywiania i życia człowieka prehistorycznego. W poniższym artykule wyjaśniamy zasady diety paleolitycznej, a także podajemy obszerną listę zalecanych i niezalecanych produktów. Przedstawiamy przykładowe proste przepisy oraz jadłospis diety paleo.
Jaka mąka jest najzdrowsza?
Jaka mąka jest najzdrowsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego podpowiadamy jaka mąka jest najzdrowsza przy cukrzycy, na diecie bezglutenowej i ketogenicznej. Ponadto wyjaśniamy, jaka mąka jest najzdrowsza, jeśli chcesz zadbać o obecność w diecie produktów jak najbardziej odżywczych dla organizmu. Z artykułu dowiesz się również co oznacza typ mąki, a także jaka mąka ma najmniej kalorii.
Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty, jadłospis i przepisy
Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania, który warto poznać. Z jej dobroczynnych właściwości skorzystają zarówno osoby zdrowe, jak i zmagające się z wysokim cholesterolem, zaparciami czy otyłością. Zastanawiasz się na czym polega dieta śródziemnomorska i jakie są jej zasady? Przybliżamy je w poniższym materiale. Znajdziesz w nim również śródziemnomorski jadłospis wraz z przepisami.