Dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom złego cholesterolu we krwi. Ponadto jest sycąca i zbilansowana, dlatego ułatwia zdrowe odchudzanie. Czytając poniższy materiał poznasz pozostałe korzyści stosowania odżywczej diety DASH! Zasady, przykładowy jadłospis i przepisy diety DASH, które przedstawiliśmy w poniższym materiale, pozwolą Ci bliżej poznać ten prozdrowotny sposób odżywiania!
Spis treści:
- Co to jest dieta DASH?
- Dieta DASH – efekty
- Kiedy zastosować dietę DASH? Dla kogo jest ten sposób odżywiania
- Dieta DASH – zasady diety na obniżenie ciśnienia
- Dieta DASH – produkty zalecane, czyli co jeść na diecie DASH
- Dieta DASH – przykłady produktów niezalecanych
- Dieta DASH – jadłospis przykładowy
- Dieta DASH – przepisy na pyszne posiłki
Co to jest dieta DASH?
Dieta DASH jest królową wszystkich diet. Na potwierdzenie tego faktu należy przytoczyć, iż od siedmiu lat zajmuje pierwsze miejsce w plebiscycie najzdrowszych diet Amerykańskiego miesięcznika U.S. News & World Report. Wspomniany raport tworzy od wielu lat 27 fachowców specjalizujących się w leczeniu m.in. cukrzycy, otyłości i chorób serca.
Dieta DASH (ang. Dietary Approach to Stop Hypertension) to sposób odżywiania dedykowany przede wszystkim osobom z podwyższonym ciśnieniem, nadciśnieniem tętniczym lub ryzykiem jego rozwoju. To jednak niejedyne wskazania do stosowania pełnowartościowej diety DASH. Zdrowotnych zalet tego modelu odżywiania jest znacznie więcej! Rozwijamy ten wątek w dalszej części materiału.
Dieta DASH – efekty
Dietę DASH może zastosować każdy, komu zależy na dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie oraz właściwym odżywieniu organizmu. Ten model żywienia działa profilaktycznie przeciwko rozwojowi licznych chorób cywilizacyjnych, a u osób chorych jest zalecany jako wspomaganie ich leczenia.
Stosowanie zasad diety DASH pomaga w naturalny sposób obniżyć ciśnienie tętnicze krwi niezależnie od zażywanych leków. W zależności od indywidualnego przypadku, dzięki zmianie sposobu odżywiania, lekarz może zaproponować zmniejszenie dawki stosowanego preparatu, a nawet jego odstawienie.
Co więcej, dieta DASH w korzystny sposób wpływa na lipidogram. Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, a zwiększyć poziom dobrego cholesterolu HDL. Dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca i naczyń krwionośnych, takich jak miażdżyca czy choroba wieńcowa.
Dieta DASH pomaga regulować poziom cukru we krwi i wspiera prace przewodu pokarmowego. Jest sycąca, dzięki czemu ułatwia zachowanie deficytu kalorycznego, który jest niezbędny do redukcji masy ciała. Badania naukowe dowodzą, że odżywianie się zgodnie z zasadami diety DASH obniża ryzyko rozwoju depresji. Ponadto wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, redukuje ryzyko chorób neurodegeneracyjnych oraz ma zastosowanie u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS).
Kiedy zastosować dietę DASH? Dla kogo jest ten sposób odżywiania?
Z dobroczynnych właściwości diety DASH skorzystają przede wszystkim osoby:
- z nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym ciśnieniem i ryzykiem jego rozwoju,
- wysokim poziomem cholesterolu LDL we krwi i/lub trójglicerydów,
- chorobami serca i układu krążenia oraz ryzykiem ich rozwoju,
- nadwagą lub otyłością,
- depresją,
- zmagające się z PCOS,
- z chorobami neurodegeneracyjnymi lub ryzykiem ich rozwoju.
Dieta DASH – zasady diety na obniżenie ciśnienia
Dieta DASH to pełnowartościowy sposób odżywiania, bazujący na zdrowych nawykach żywieniowych. Zasady diety DASH odnoszą się do regularnego spożywania posiłków skomponowanych w oparciu o zalecane produkty.
Stosując dietę DASH zalecane jest jedzenie 4-5 pełnowartościowych posiłków dziennie. Każdy z nich musi zawierać warzywa lub owoce – surowe, gotowane, pieczone czy duszone, lecz bez dodatku dużej ilości tłuszczu, a także niesolone.
Oprócz warzyw i owoców dania diety DASH powinny uwzględniać produkty zbożowe pełnoziarniste. Grube kasze, ciemny makaron czy płatki zbożowe to dobre źródło węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz cennych witamin z grupy B.
Na diecie DASH zalecane są różnorodne strączki, a także przetwory mleczne w wariancie chudym lub półtłustym. Jadłospis powinien uwzględniać samodzielnie przygotowane ryby, owoce morza i dania z wykorzystaniem chudego drobiu. Najkorzystniejsze dla zdrowia będą pieczone, grillowane, duszone lub przygotowane na patelni z niewielkim udziałem oleju.
Zdrowe tłuszcze to ważny element zbilansowanej diety DASH. Dobrych tłuszczów warto szukać w wysokiej jakości orzechach, nasionach i pestkach oraz świeżo tłoczonych olejach roślinnych kupowanych w ciemnych butelkach. Ciemne szkło chroni nienasycone kwasy tłuszczowe przed niekorzystnymi zmianami.
Dieta DASH w rygorystyczny sposób podchodzi do dosalania posiłków oraz korzystania z pokarmów zasobnych w sól. Rekomendowana maksymalna ilość soli dodanej samodzielnie do posiłków to 1,5 g dziennie. Jednocześnie zgodnie z założeniami tego modelu odżywiania dzienna ilości soli w diecie nie powinna być większa niż 6 g ze wszystkich źródeł. Odpowiada to płaskiej łyżeczce do herbaty. Wydaje się dużo, jednak większość Polaków zjada każdego dnia nawet dwukrotnie więcej!
Sól obecna jest w licznych produktach, które spożywane są w dużej ilości. Bogaty w sól jest chleb (ok. 1,5 g soli na 100 g pieczywa), wędliny (ok. 2 g soli na 100 g), żółty ser (1,5 g na 100 g) czy serek wiejski (1,4 g na opakowanie 200 g). Łatwo zauważyć, że zjedzenie na śniadanie dwóch kanapek z serem żółtym, szynką i posolonym pomidorem może sprawić, że dozwolona dzienna dawka soli na diecie DASH zostanie zapewniona w jednym posiłku! W alternatywie do soli dieta zachęca do stosowania ziół i przypraw, aby zapewnić smakowitość potraw.
Podobnie jak inne zbilansowane diety, jadłospis diety DASH powinien uwzględniać co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Stosując ten model żywienia można pić herbaty, herbatki ziołowe i owocowe, kawę oraz świeżo wyciskane soki owocowe, warzywne lub mieszane.
Dieta DASH – produkty zalecane, czyli co jeść na diecie DASH?
W ramach diety DASH zaleca się spożywanie różnych grup produktów, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, dostarczają niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie są niskokaloryczne i bogate w błonnik.
Produkty zalecane na diecie DASH:
- Warzywa jako świetne źródło witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego i antyoksydantów. Przy ich wyborze warto kierować się sezonowością i dostępnością. W zależności od pory roku warto jadać brokuły, kalafiory, marchew, buraki, szpinak, jarmuż, cukinię, cebulę, pomidory, paprykę, kapustę, brukselkę, dynię i inne ulubione warzywa świeże lub mrożone.
- Owoce jako źródło potasu, błonnika i antyoksydantów. Podobnie jak w przypadku warzyw, w zależności od sezonowej dostępności, warto jadać m.in. pomarańcze, grejpfruty, jabłka, gruszki, maliny, truskawki, jagody, brzoskwinie, morele, melony czy kiwi.
- Produkty zbożowe z pełnego ziarna jako źródło węglowodanów złożonych, witamin z grupy B, magnezu i błonnika. Warto jadać je wymiennie, żeby zwiększyć różnorodność jadłospisu diety DASH. Zalecane są m.in. brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, płatki owsiane, kasza jaglana, kasza gryczana, kasza pęczak, mąka typ 1850 i 2000, quinoa czy amarantus. W ograniczonych ilościach pełnoziarniste pieczywo ze względu na dużą zawartość soli.
- Produkty wysokobiałkowe. Zalecane są strączki, takie jak soczewica, ciecierzyca, zielony groszek. Oprócz protein zapewnią błonnik, żelazo, magnez, cynk i witaminy z grupy B. Bogate w proteiny są chude i tłuste ryby oraz owoce morza, które dostarczą również cynku, żelaza, jodu, selenu, witaminy D i kwasów omega-3. Chudy drób bez skóry dostarczy białko, cynk i żelazo.
- Nabiał o niskiej zawartości tłuszczu jako źródło wapnia, magnezu i białka. Zalecane produkty to: jogurt naturalny, jogurt typu skyr, mleko 2% tłuszczu, twaróg, ser mozzarella, kefir, a także maślanka.
- Orzechy i nasiona jako bogate źródło zdrowych tłuszczów, błonnika oraz licznych witamin i składników mineralnych. Warto stosować różnorodne, aby dieta była urozmaicona. Polecane są migdały, orzechy włoskie, pistacje, nerkowce, nasiona chia, nasiona lnu, nasiona słonecznika czy pestki dyni. Zasobne w zdrowe tłuszcze są także dobrej jakości oleje, jak oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy czy z pestek dyni.
- Zamiast soli zaleca się używanie różnorodnych ziół i przypraw, takich jak czosnek, kurkuma, bazylia, tymianek, oregano, pieprz, imbir, cynamon, kolendra.
Dieta DASH – przykłady produktów niezalecanych
Na diecie DASH niewskazane są produkty wysokoprzetworzone, niskiej jakości, bogate w sól, cukier i niezdrowe tłuszcze. Na liście produktów niezalecanych znajdują się:
- słodkie i słone przekąski,
- konserwy,
- dania gotowe,
- dania typu fast food,
- przyprawy z dużą zawartością soli w składzie,
- alkohol,
- słodkie napoje.
Niektóre bogate w sól pokarmy można spożywać w ograniczonych ilościach, bo są dobrym źródłem pewnych związków odżywczych. Przykładowe produkty bogate w sól, które warto jadać sporadycznie na diecie DASH to:
- kiszonki, gdyż zapewniają liczne kultury probiotycznych bakterii,
- pełnoziarniste pieczywo, ponieważ jest bogate w błonnik pokarmowy,
- żółty ser, jako wartościowe źródło wapnia.
Dieta DASH – jadłospis przykładowy
- śniadanie: cynamonowa jaglanka z jogurtem, duszonymi śliwkami i nerkowcami
- II śniadanie: pasta z zielonego groszku i cukinii, podana ze słupkami świeżych warzyw
- obiad: dorsz duszony w warzywach korzeniowych podany z ugotowanym brązowym ryżem
- podwieczorek: pieczona gruszka z miodem i orzechami włoskimi
- kolacja: sałatka ze szpinaku z pieczonym batatem, ciecierzycą, zielonym ogórkiem, prażonymi pestkami dyni i dressingiem z pasty sezamowej tahini
Dieta DASH – przepisy na pyszne posiłki!
Cynamonowa jaglanka z jogurtem, duszonymi śliwkami i nerkowcami
Składniki:
- 4 łyżki suchej kaszy jaglanej,
- 4 duże śliwki (poza sezonem można użyć gruszki lub 4 śliwki suszone pokroić w kostkę i ugotować z kaszą)
- szklanka mleka 2% tłuszczu,
- garść orzechów nerkowca,
- mały jogurt naturalny 2-3% tłuszczu,
- cynamon do smaku
Sposób przygotowania: Kaszę ugotuj do miękkości na mleku z dodatkiem cynamonu. Śliwki pokrój w kostkę i podduś na patelni z kilkoma łyżkami wody, aby zmiękły, lecz się nie przypaliły. Gotową jaglankę podaj ze śliwkami, jogurtem i siekanymi orzechami nerkowca.
Pasta z zielonego groszku i cukinii
Składniki:
- 200 g mrożonego zielonego groszku,
- pół średniej cukinii,
- pół małej cebuli
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- ząbek czosnku,
- istek laurowy,
- zioła prowansalskie do smaku.
Sposób przygotowania: Groszek ugotuj do pełnej miękkości w wodzie z dodatkiem listka laurowego. Cukinię i cebulę pokrój w kostkę i przyrumień na rozgrzanej oliwie, aż zmiękną. Groszek zblenduj na gładką pastę z warzywami i świeżym czosnkiem. Pastę dopraw ziołami.
Szukasz smacznej, zbilansowanej i odżywczej diety pudełkowej z punktualną dostawą pod drzwi? Skorzystaj z oferty LightDiet.pl – profesjonalnego cateringu dietetycznego, który dostarcza posiłki w każdym województwie. Różnorodne dania są przygotowywane z najwyższej jakości produktów. Przetestuj dietę wegetariańską z rybami, dietę lekkostrawną lub inną, która najbardziej odpowiada Twoim preferencjom.
Porcja świeżych artykułów
Dieta DASH – zasady i efekty diety obniżającej ciśnienie
Dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie i poziom złego cholesterolu we krwi. Ponadto jest sycąca i zbilansowana, dlatego ułatwia zdrowe odchudzanie. Poznaj pozostałe korzyści stosowania odżywczej diety DASH! Zasady, przykładowy jadłospis i przepisy diety DASH, które przedstawiliśmy w poniższym materiale, pozwolą Ci bliżej poznać ten prozdrowotny sposób odżywiania!
Dieta Paleo – zasady i wskazówki jak zacząć
Dieta paleo nie jest dietą odchudzającą. To styl żywienia inspirowany sposobem odżywiania i życia człowieka prehistorycznego. W poniższym artykule wyjaśniamy zasady diety paleolitycznej, a także podajemy obszerną listę zalecanych i niezalecanych produktów. Przedstawiamy przykładowe proste przepisy oraz jadłospis diety paleo.
Jaka mąka jest najzdrowsza?
Jaka mąka jest najzdrowsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego podpowiadamy jaka mąka jest najzdrowsza przy cukrzycy, na diecie bezglutenowej i ketogenicznej. Ponadto wyjaśniamy, jaka mąka jest najzdrowsza, jeśli chcesz zadbać o obecność w diecie produktów jak najbardziej odżywczych dla organizmu. Z artykułu dowiesz się również co oznacza typ mąki, a także jaka mąka ma najmniej kalorii.