Tarczyca to gruczoł, który ma wpływ na prawidłową pracę całego organizmu. Właśnie dlatego nie można lekceważyć żadnych dolegliwości i schorzeń, które bezpośrednio jej dotykają. Jednym z nich jest Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy, które diagnozuje się dość często przez przypadek. Jeśli należysz do grona osób, które się z nim zmagają, to świetnym pomysłem będzie przejście na dietę pudełkową. W końcu w Hashimoto sposób odżywiania ma ogromne znaczenie!
Czym jest Hashimoto?
Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu immunologicznym, to jedna z najczęściej występujących chorób dotykających ten gruczoł. Schorzenie sprawia, że, najprościej mówiąc, organizm atakuje sam siebie – stąd właśnie pojawienie się stanu zapalnego. Jakie są przyczyny Hashimoto? Możemy zaliczyć do nich między innymi:
- czynniki genetyczne,
- niedobór selenu w diecie,
- nadmiar jodu,
- problemy z równowagą hormonalną (w szczególności z estrogenami),
- stres,
- przebyte infekcje i choroby wirusowe.
Coraz częściej mówi się także o wpływie nieprawidłowego rytmu snu czy niedoboru witaminy D3 na rozwój schorzenia.
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie przewlekłe zapalenie tarczycy, to znak, że czas nie tylko wdrożyć leczenie farmakologiczne, ale także zmienić sposób odżywiania. Z pomocą przychodzi dieta pudełkowa dla osób z Hashimoto!
Dieta pudełkowa – co jeść w chorobie Hashimoto?
To, co ląduje na Twoim talerzu, ma ogromny wpływ na wspomaganie prawidłowej pracy tarczycy. Ważne jest, aby dostarczana dieta była dobrze zbilansowana i dostarczała wszystkich niezbędnych składników mineralnych. W każdej powinny się znaleźć:
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
- węglowodany złożone,
- źródła pełnowartościowego białka,
- produkty bogate w błonnik pokarmowy.
Ważnymi pierwiastkami na które należy zwrócić uwagę w chorobie Hashimoto są żelazo i selen. Ten pierwszy jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Jego źródłem są m.in.: czerwone mięso, kasza gryczana, pestki dyni czy też orzechy. Natomiast selen działa osłonowo, zapobiegając rozwojowi stanu zapalnego. Bogate w ten pierwiastek są: ryby, zboża (zwłaszcza kiełki), nabiał czy rośliny strączkowe.
Bezglutenowa dieta pudełkowa w Hashimoto?
Choroba Hashimoto oraz celiakia należą do chorób autoimmunologicznych, które mogą ze sobą współistnieć. Jednak brakuje dowodów naukowych, które byłby podstawą wprowadzenia diety bez glutenu wśród osób chorych na Hashimoto, z wyjątkiem osób u których została zdiagnozowana celiakia czy nietolerancja na gluten.
Jeśli masz zdiagnozowane autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, a po zjedzeniu produktów pszennych czy zbożowych zmagasz się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, to czas wykonać odpowiednie badania. W tym celu udaj się do gastroenterologa.
Dieta pudełkowa bez nabiału a Hashimoto
Jeśli chodzi o dietę pudełkową bez laktozy, to u chorych na Hashimoto warto przynajmniej ograniczyć nabiał w codziennym menu. Chociaż nie wszystkie osoby zmagające się z przewlekłym zapaleniem tarczycy mają nietolerancję laktozy, to wiele z nich po prostu nie może spożywać zwykłego mleka ze względu na występujące chwilę po jedzeniu biegunki, bóle brzucha czy uczucie przelewania. Co ciekawe, w niektórych przypadkach całkowita eliminacja nabiału pomogła w poprawie wchłaniania przyjmowanych leków.
Dlaczego warto postawić na dietę pudełkową w Hashimoto?
Zastanawiasz się, czy zamówienie diety pudełkowej dla osób z Hashimoto będzie dobrym pomysłem? Oczywiście, że tak! Catering dietetyczny to:
- gwarancja odpowiednio zbilansowanej diety, która układana jest przed doświadczonych dietetyków,
- zmniejszenie ryzyka rozwoju innych chorób współistniejących,
- połączenie zdrowia i pysznych smaków,
- sposób na jednoczesną walkę z przewlekłym zapaleniem tarczycy i utratę zbędnych kilogramów,
- wygoda i oszczędność czasu,
- początek zmian żywieniowych, które zostaną z Tobą do końca życia.
Porcja świeżych artykułów
Dieta Paleo – zasady i wskazówki jak zacząć
Dieta paleo nie jest dietą odchudzającą. To styl żywienia inspirowany sposobem odżywiania i życia człowieka prehistorycznego. W poniższym artykule wyjaśniamy zasady diety paleolitycznej, a także podajemy obszerną listę zalecanych i niezalecanych produktów. Przedstawiamy przykładowe proste przepisy oraz jadłospis diety paleo.
Jaka mąka jest najzdrowsza?
Jaka mąka jest najzdrowsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego podpowiadamy jaka mąka jest najzdrowsza przy cukrzycy, na diecie bezglutenowej i ketogenicznej. Ponadto wyjaśniamy, jaka mąka jest najzdrowsza, jeśli chcesz zadbać o obecność w diecie produktów jak najbardziej odżywczych dla organizmu. Z artykułu dowiesz się również co oznacza typ mąki, a także jaka mąka ma najmniej kalorii.
Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty, jadłospis i przepisy
Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania, który warto poznać. Z jej dobroczynnych właściwości skorzystają zarówno osoby zdrowe, jak i zmagające się z wysokim cholesterolem, zaparciami czy otyłością. Zastanawiasz się na czym polega dieta śródziemnomorska i jakie są jej zasady? Przybliżamy je w poniższym materiale. Znajdziesz w nim również śródziemnomorski jadłospis wraz z przepisami.