Białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Które są lepsze?
Prawidłowo skomponowana dieta powinna zapewniać optymalną ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W tym materiale przyglądamy się bliżej białkom. Wyjaśniamy, jaka jest jakość białek roślinnych, a jaka zwierzęcych. Podpowiadamy produkty zawierające białko, które warto uwzględniać w swoim codziennym jadłospisie – mięsnym lub roślinnym.
Jak nie przytyć w Święta Bożego Narodzenia?
Wigilia i Święta Bożego Narodzenia obfitują w smaczne potrawy i ciasta, które nie codziennie goszczą na naszych stołach. Wigilijne potrawy, a także te spożywane podczas dwóch kolejnych dni świątecznych mogą zapewniać dużą ilość kalorii. Co zrobić, aby nie przytyć w święta? Zapoznaj się z naszymi praktycznymi poradami!
Co jeść po treningu, a co przed treningiem?
Regularna aktywność fizyczna wykazuje szereg korzyści dla zdrowia. Bez względu na cel, odpowiednio zbilansowana dieta pomoże Ci go osiągnąć. Znaczenie ma nie tylko skład posiłków przed i po treningowych, a ogólna kompozycja jadłospisu w ciągu dnia. Podpowiadamy, jak powinien być zbilansowany posiłek przedtreningowy, a także po intensywnym treningu biegowym, czy podnoszeniu ciężarów.
Dieta przy nadciśnieniu. Co jeść, a czego unikać chorując na nadciśnienie?
Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób układu sercowo-naczyniowego. Do rozwoju nadciśnienia przyczynia się przede wszystkim niezdrowy tryb życia, a rzadziej niektóre choroby lub leki. Wyjaśniamy, jak przy nadciśnieniu tętniczym powinna być skomponowana dieta. Podpowiadamy produkty, które warto włączyć do swojej diety, a jakie ograniczyć.
Dieta w ciąży – zasady i produkty zalecane
W trakcie ciąży dieta powinna być szczególnie dopracowana, ponieważ ma duży wpływ na stan zdrowia mamy, przebieg ciąży oraz rozwijający się w jej łonie płód. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne ciężarnej wzrasta, dlatego odpowiednia dieta powinna być bogatsza energetycznie niż przed ciążą. Przedstawiamy najważniejsze zasady diety w ciąży.
Dieta dla mózgu. Co dobrze wpływa na pracę mózgu?
Mózg jest jednym z najważniejszych ludzkich organów. Dieta dla mózgu powinna być zbilansowana i różnorodna. Podpowiadamy, jakie pokarmy spożywać, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tego narządu.
Antyoksydanty w diecie – rola, działanie i źródła przeciwutleniaczy
Zbilansowana dieta bogata w pokarmy będące źródłem przeciwutleniaczy ma dobroczynny wpływ na stan zdrowia. Antyoksydanty hamują rozwój wolnych rodników, a także neutralizują ich nadmiar w ciele. Do ważniejszych składników diety, które są źródłem przeciwutleniaczy należą świeże warzywa i owoce. Poznaj produkty bogate w przeciwutleniacze, a także dowiedz się, dlaczego obecność antyoksydantów w codziennej diecie jest tak ważna.
Złe samopoczucie po jedzeniu – przyczyny. Zasady diety na dobre samopoczucie
Złe samopoczucie po jedzeniu może wynikać nie tylko z popełnianych błędów żywieniowych, ale również być objawem choroby, nietolerancji lub alergii na danych składnik pokarmu. Po jedzeniu powinniśmy czuć sytość, a także energię do działania. Niepokojącymi objawami są m.in. bóle brzucha, wzdęcia, gazy, senność czy cofanie treści pokarmowej. Sprawdź, z czego może wynikać złe samopoczucie po jedzeniu.
Anemia – objawy, przyczyny i leczenie niedokrwistości. Co jeść przy anemii?
Anemia (niedokrwistość) to powszechne zaburzenie krwi, które najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym, ciężarnych, osób starszych i dzieci. Przyczyn jej rozwoju może być wiele, jednak najczęściej diagnozowana jest anemia z niedoboru żelaza. Wyjaśniamy, co to jest anemia, jakie są najczęstsze objawy anemii, a także co jeść przy anemii, aby wspomóc jej leczenie.
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne
Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość energii, którą należy dostarczyć organizmowi w ciągu dnia, aby zachować obecną masę ciała i dbać o zdrowie. Znajomość tej indywidualnej wartości jest przydatna, gdy chcemy wpłynąć na obecną wagę – schudnąć lub przytyć. Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Podpowiadamy, jak to zrobić w domowym zaciszu!
Dieta lekkostrawna
Dieta lekkostrawna, nazywana również łatwostrawną, to jadłospis rekomendowany w przypadku zaburzeń funkcjonowania układu trawiennego, po operacjach i nie tylko. Na czym polega dieta lekkostrawna, co na niej jeść i kiedy warto na nią przejść? Odpowiedzi na te i inne pytania oraz pomysły na proste dania lekkostrawne znajdziesz w tym artykule!
Wszystko o glutenie - co to jest gluten, w czym jest, objawy nietolerancji, dieta bezglutenowa - co jeść?
Dowiedz się czym jest gluten, jakie są objawy jego nietolerancji i alergii. Poznaj listy produktów naturalnie bezglutenowych i tych w których nie spodziewasz się glutenu, a występuje.